Girişimci Güç

Girisimci Güç Online Sayi 1


EditordenGirisimcilik
Is Fikirleri
Yonetim
Egitim
Satis Artirma Yollari
Tarih
Soylesi
Sanayiciler
Ilmihal'den
Fikir
Yaz Isleri

Arsiv

Goruslerinizi Bize Bildirin
Bize Ulasin

Ana Sayfa

soylesiyazi.gif (4220 bytes)

KUNDURACILAR ODASI BAŞKANI HÜSEYİN UYSAL İLE ESNAFIN SORUNLAR ÜZERİNE YAPILAN SÖYLEŞİ

GİRİŞİMCİ GÜÇ : Efendim öncelikle değerli vakitlerinizi bize ayırdığınız için teşekkür ederiz.
HÜSEYİN UYSAL:Asıl teşekkür etmesi gereken bizleriz. Bizim sorunlarımızı, amacımızı, yapmak istediklerimizi halkımıza duyurmakta yardımcı oluyorsunuz.
GİRİŞİMCİ GÜÇ : Öncelikle odanızın kuruluş amacını ve faaliyetlerini anlatır mısınız?
HÜSEYİN UYSAL:Odamız tabii ki ihtiyaçtan dolayı kuruldu. Kuruluş amacımız esnaflar arasında birlik ve beraberliği sağlamak, esnafın sesini duyurmak, esnaf arkadaşların haklarını korumak, esnaftan ihtiyacı olanlara yardım etmektir. Başlıca faaliyetlerimiz ise; öncelikle resmi prosedürleri yaparız. Bu çerçevede dükkan açmak isteyenleri odaya kaydederiz, yıllık aidatlarını toplarız, federasyonda olan işleri yaparız, fuarlara katılırız. Diğer faaliyetlerimiz ise asta olanlara yardım etmek, kur banda ihtiyacı olan esnaflara kur banklık yardımı yapmak, işi kötüye gidenlere yardım etmek. Halk Eğitim Merkezi arcılığı ile Isparta halkına kunduracılar üzerine kurs vermek vb.
GİRİŞİMCİ GÜÇ :Isparta’daki kunduracı esnaf ve zanaatkarının özelliklerinden bahseder misiniz?
HÜSEYİN UYSAL: Öncelikle şunu belirteyim, Isparta’daki ve Kunduracılar sitesindeki esnafın çoğu Ispartalı değildir hep köylerden ve ilçelerden gelmiş Isparta’da iş hayatına atılmışlardır. Eğitim seviyeleri değişiktir. Mesela Kunduracılar Sitesi’nde orta okul mezunu yok. Hepsi ya ilkokul mezunu ya da ilkokul terk. Dolayısıyla bilmeleri gereken birçok şeyi bilmiyorlar. Meselâ işledikleri derinin özelliklerini, son ekonomik gelişmeleri, üretim ve pazarlamanın püf noktalarını, kunduracıların pirinin Ekber yemeni olduğunu bilmezler, hatta yaptıkları ürünün maliyetini bilmeyenler bile var. Sorumluluk duygusu fazla yarleşmemiştir. Ama şunu da belirteyim ki hepsi dürüst, ahlâklı insanlardır. Sabah işe gelir, akşam evine dönerler. Karakolluk, mahkemelik, hacizlik işleri olmaz. Borçlarına sadıktırlar; 50 milyondan fazla borcu olan yok sayılır.
GİRİŞİMCİ GÜÇ : Ispartalı kunduracı esnafının başlıca sorunları nelerdir?
HÜSEYİN UYSAL: Esnafın günlük yevmiyesi, inşaatta çalışan amelelerin yevmiyesi kadar bile değil. Sabah gelip hiçbir iş yapmadan, akşam evine dönenler var. Esnafın karnına bu mevsim de domates ekmek, bir iki ay sonra kavun-karpuz ekmek, Ağustos, Eylülde üzüm-ekmek giriyor. Lokantaya giden esnaf parmakla sayılır. Artık hayatlarından bıkmış durumdalar. Eskiden kunduracı çırağı olmak için zengin çocukları çalışırdı. Böyle olunca çıraklar eğitimli, zeki, güçlü, kuvvetli oluyordu. Usta olduğu zaman da sermayesi olduğu için kendi işini kurabiliyordu. Ayrıca; eskiden esnaf olsun, halk olsun ellerindeki parayı ihtiyacı olan esnaflara verir, esnaf da düzeldiği zaman borcunu öderdi. Günümüzde ise banka faizlerinin getirisinin yüksek oluşu ve dövizin cazip olması nedeniyle vatandaşın elinde toplu para olması. Dolayısıyla esnaf yeni makine ve mal almıyor.
GİRİŞİMCİ GÜÇ: Sitedeki çıraklar haftanın belirli günleri eğitim için Çıraklık Eğitim Merkezi’ne gidiyorlar. Çıraklık Eğitim Merkezleri hakkında neler düşünüyorsunuz?
HÜSEYİN UYSAL:Çıraklık Eğitim Merkezleri gerçek işlevini yapmıyor. Çıraklarımız Çıraklık Eğitim Merkezine gideceği günü tatil görüyorlar. Orada sigaralarını içiyorlar, küfürlerini ediyorlar, ahlâklarını bozuyorlar. Çıraklık eğitim Merkezi’nin imkânları çok geniş olmasına rağmen iyi eğitim vermiyorlar. En kısa zamanda islâh ve modernize edilmeliler.
GİRİŞİMCİ GÜÇ: Bağlı bulunduğunuz Esnaf ve Sanatkârlar Federasyonu ile ilişkileriniz nasıl?
HÜSEYİN UYSAL :Bağlı bunduğumuz Esnaf ve Sanatkârlar Federasyonu Genel Başkanı Derviş Günday “ 20 milyon esnaf ve sanatkâra hitap ediyoruz.” diyor. Ama bu kadar çok nüfusa hitap etmesine rağmen hiçbir iş yapmamıştır. TİSK, DİSK, HAK-İŞ, TÜRK-İŞ gibi milyonlara bile hitap etmeyen kuruluşlar (meselâ Bayram Meral) hükümetle çatır çatır pazarlık yapıyor ve haklarından fazlasını alıyorlar. Bizim başkanın bir gün çıkıp da bizi savunduğuna hiç haberlerde izlediniz mi? Ayrıca 507 sayılı tüzüğe göre bizim yürüme eylem yapma ve konuşma hakkımız da yok.
GİRİŞİMCİ GÜÇ: Sizlerin en önemli sorunlarınızdan bir de vergi oranlarının yüksek olması. Vergi hakkında sizin görüşlerinizi alabilir miyiz?
HÜSEYİN UYSAL : Menderes zamanında küçük esnaf vergiden muaftı. Bugün ise kazandığımızı vergiye veriyoruz. Şimdi bize defter tutma, fiş-makbuz kesme, zorunluluğu getirildi. Götürü vergi bizim için şimdiki sistemden daha iyiydi. Benim görüşümse küçük esnaftan hiç vergi alınmayacak. Bırakın vergiye vereceği parayla işini büyütsün, zengin olsun. O zaman makbul oranlı bir vergi al. Devletin bunu düzenlemesi lâzım. Görüyorsunuz yeni vergi yasası çıktıktan sonra vergi gelirleri azaldı.
GİRİŞİMCİ GÜÇ : Mevcut hükümetten veya ileride gelecek hükümetlerden beklentileriniz nelerdir?
HÜSEYİN UYSAL : Hükümetten öncelikle vatandaş olarak, daha sonra esnaf olarak en önemli beklentimiz istikrardır. Fırtınalı, sisli, önünü göremediğin, ne zaman ne olacağı belli olmayan bir havada mı yürürsün, yoksa güneşli, sakin , kilometrelerce uzağı görebildiğin bir havada mı yürümek istersin.
      Hükümetten önemli beklentimiz de vergi, bakanlık ve kredi konularındadır. Hükümetin Tarım Bakanı, Turizm Bakanı, Spor Bakanı, Çevre Bakanı vb. olur da Esnaf ve Sanatkâr Bakanlığı olmasın?
      Hükümetten düşük faizli ferdi kredi, teşvik kredisi veya Kospeb’den kredi istiyoruz. Kosgeb birkaç defa geldi ama bir sonuç çıkmadı.
GİRİŞİMCİ GÜÇ : Belediyeden neler bekliyorsunuz?
HÜSEYİN UYSAL :Belediyeden beklentilerimiz ise şunlardır. Belediye 130m’lik bürolardan da aynı çöp vergisini alıyor. Kunduracılar Sitesi sakinleri belediyeye ödedikleri çöp vergisini kendi aralarında toplasalar site daha temiz olur ve üstüne bir de çöp kamyonu alırız. Ayrıca belediye her sokak arasına yaptığı mini parklara aktardığı paradan cüzi bir miktar bize ayırsa site ihya olur, üretim artar. Sitemizin son katında 150-200 milyar liralık makinalar mevcut. Sermaye olmadığından ve eğitimli usta eksikliğin-den bu makinaları çalıştıramıyoruz. Orayı şirketleştirsek, belediye de sermaye koysa ciddi miktarlarda kazanç sağlanacaktır. Geçen yıl tavandan sızan su milyarlık makinalara damlıyordu. Belediyeye üstüne zift arttırdık ama şimdide zift oluklardan aşağıya akıyor, ayrıca kuşlar kondukları zaman hareket edemeyip feci şekilde ölüyor. Bu nedenle ziftin üstüne kum dökmesini belediyeden istirham ediyoruz.
      Ayrıca bizce çok önemli olan bir konu var. Belediyeden Rus Pazarı’nın ıslah edilmesini(denetlenmesini) istiyoruz. Oradan buradan çaldıkların ayakkabıları 1,5-2 milyona satıyorlar. Biz ise en az 5 milyondan satıyoruz. Zira işçiliğimiz bile onların sattığı fiyattan fazla . halkımız da haklı olarak hesaplı denetlemelerini istiyoruz. Yoksa bizler ayakkabı satamayacağız.
GİRİŞİMCİ GÜÇ :Odanızın önderliğinde Isparta kunduracılığını geliştirecek ve zenginleştirecek bir güç birliği düzenliyor musunuz?
HÜSEYİN UYSAL : Bizim büyük yatırımlar yapmaya gücümüz yetmiyor. Birkaç zengin parasını koysa biz de 150-200 milyar liralık makinalarımızı ve emeğimizi koysak yeni güç birliği yapsak çok paralar kazanabiliriz. Bu güç birliği örneğini BABBA’dan gördük meselâ ayakkabı modeli veya kalıbı bugün yüz milyonlarla alınabiliyor. Bizim yeni kalıp almaya gücümüz yetmediğinden klasik eski tip modellerle ayakkabı üretiyoruz.
GİRİŞİMCİ GÜÇ : Son olarak sizin derginiz Girişimci Güç aracılığı ile mesaj yollamak ister misiniz?
HÜSEYİN UYSAL : Bu fırsatı verdiğiniz için size teşekkür ederiz. Buradan Ispartalı zenginlere ve iş adamlarına seslenmek istiyoruz. Eğer bizimle birlik olursanız, sizler de çok kazanacaksınız, bizler de çok kazanacağız. Isparta halkı da çok kazanacak. Gelin birlik olalım!
      Bizim sorunlarımızı dinleyip, gerekli mercilere ilettiğiniz için GİRİŞİMCİ GÜÇ DERGİSİ’ne sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz.

GİRİŞİMCİ GÜÇ: Biz teşekkür ederiz, başarılar dileriz.


Sayfanın Başına DönBir Sonraki Sayfa

Tasarim: Selman Kuzgun